26 czerwca jest znany na całym świecie, jako Międzynarodowy Dzień Solidarności z Osobami Uzależnionymi od Narkotyków. Tego dnia organizacje pozarządowe na całym świecie przygotowują wydarzenia, które wspierają racjonalną politykę narkotykową. Od kilku lat w Polsce swoje akcje organizuje Fundacja Polska Sieć Polityki Narkotykowej.
26 czerwca nie zawsze kojarzył się z pomocą uzależnionym. Warto zauważyć, że w tym roku obędzie się już po raz trzydziesty ustanowiony przez ONZ Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Nadużywania Środków Odurzających i ich Nielegalnemu Handlowi. Ustanowieniu tego święta przyświecał szczytny cel, jednakże z czasem 26 czerwca stał się okazją do celebrowania wojny z narkotykami, podkreślania konieczności radykalnej walki z uzależnieniem oraz podejmowaniu działań w myśl zasady “cel uświęca środki”.
Aby zmienić ten stan rzeczy organizacje pozarządowe z całego świata zdecydowały się na ogłoszenie 26 czerwca międzynarodowym ,,Day of Action” oraz na przeprowadzenie kampanii ,,Support. Don’t Punish”. Tego szczególnego dnia każdy może okazać solidarność nie tylko z osobami uzależnionymi, ale także z ich rodzinami oraz wszystkimi, którzy zostali poszkodowani w globalnej wojnie z narkotykami i padli ofiarą brutalnych działań policji, zostali ukarani za posiadanie niewielkich ilości narkotyków lub ucierpieli na skutek przemocy ze strony gangów narkotykowych.
https://www.instagram.com/p/BkfqNiJgFuC/?utm_source=ig_web_button_share_sheet
Fundacja Polska Sieć Polityki Narkotykowej od kilku lat z okazji tego dnia organizuje różne happeningi budując je na motywie przewodnim. Kiedy 26 czerwca wypadał w niedzielę, to wolontariuszy można było spotkać pod kościołami. Innym razem był to poniedziałek więc akcje odbywały się na warszawskim Mordorze, który najbardziej kojarzy się z poniedziałkowym powrotem do pracy. W zeszłym roku wolontariusze byli na warszawskich dworcach, aby przeciwdziałać stereotypowi użytkownika substancji psychoaktywnych.
W tym roku główne akcje szykowane są na warszawskich bulwarach wiślanych i będzie im towarzyszył motyw wakacji i ratowników wodnych. W ten sposób ma zostać podkreślony aspekt pomocy w myśl głównego hasła kampanii “Wspieranie zamiast karania”. W tym roku w akcji będzie uczestniczyć również grono pracowników Coca-Coli, którzy wspierają kampanię w ramach programu wolontariatu pracowniczego.
Jest to trzeci raz, kiedy wspieram kampanię “Support. Don’t punish”. Film z zeszłorocznej edycji opublikowany na jego kanale ma już ponad 232 tys. wyświetleń. Dzięki wykorzystaniu nowych mediów założenia kampanii “Support. Don’t Punish” są w stanie dotrzeć do bardzo szerokiego grona osób.
https://www.instagram.com/p/BkhUfpRAi_m/?utm_source=ig_web_button_share_sheet
Wśród postulatów i założeń kampanii są:
- System kontroli narkotyków jest zepsuty i potrzebuje reformy,
- Ludzie używający narkotyków nie powinni więcej być karani,
- Osoby na dnie handlu narkotykami, zwłaszcza uzależnione, nie powinny być karane wyjątkowo surowo i nieproporcjonalnie,
- Kara śmierci nigdy nie powinna być odpowiedzią na przestępstwa narkotykowe,
- Polityka narkotykowa następnej dekady powinna skupić się na promocji zdrowia i redukcji szkód.
Jeśli takie postulaty są dla Ciebie ważne to przyłącz się do akcji “Support. Don’t punish” poprzez:
- Dołączenie do wydarzenia na Facebook’u
- Zrobienie sobie zdjęcie z plakatem kampanii i udostępnienie go w swoich mediach społecznościowych z hasztagami #supportdontpunish #wspieraniezamiastkarania
- Zmianę nakładki na profilowe na Facebook’u
26 czerwca na całym świecie organizowane są pokojowe manifestacje, przemarsze, happeningi, spektakle uliczne, kampanie w Internecie i mediach społecznościach czy reklamy w środkach transportu. Mamy nadzieję, że zostaniesz ich częścią. Przyłącz się do kampanii “Wspieranie zamiast karania”!