w

29% Europejczyków używało narkotyków. Czy należy karać ich więzieniem?

26 czerwca jest znany na całym świecie, jako Międzynarodowy Dzień Solidarności z Osobami Uzależnionymi od Narkotyków. Tego dnia organizacje pozarządowe na całym świecie przygotowują wydarzenia, które wspierają racjonalną politykę narkotykową. Od kilku lat w Polsce swoje akcje organizuje Fundacja Polska Sieć Polityki Narkotykowej.

26 czerwca nie zawsze kojarzył się z pomocą uzależnionym. Warto zauważyć, że w tym roku obędzie się już po raz trzydziesty ustanowiony przez ONZ  Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Nadużywania Środków Odurzających i ich Nielegalnemu Handlowi. Ustanowieniu tego święta przyświecał szczytny cel, jednakże z czasem 26 czerwca stał się okazją do celebrowania wojny z narkotykami, podkreślania konieczności radykalnej walki z uzależnieniem oraz podejmowaniu działań w myśl zasady “cel uświęca środki”.

Aby zmienić ten stan rzeczy organizacje pozarządowe z całego świata zdecydowały się na ogłoszenie 26 czerwca międzynarodowym ,,Day of Action” oraz na przeprowadzenie kampanii ,,Support. Don’t Punish”. Tego szczególnego dnia każdy może okazać solidarność nie tylko z osobami uzależnionymi, ale także z ich rodzinami oraz wszystkimi, którzy zostali poszkodowani w globalnej wojnie z narkotykami i padli ofiarą brutalnych działań policji, zostali ukarani za posiadanie niewielkich ilości narkotyków lub ucierpieli na skutek przemocy ze strony gangów narkotykowych.

https://www.instagram.com/p/BkfqNiJgFuC/?utm_source=ig_web_button_share_sheet

Fundacja Polska Sieć Polityki Narkotykowej od kilku lat z okazji tego dnia organizuje różne happeningi budując je na motywie przewodnim. Kiedy 26 czerwca wypadał w niedzielę, to wolontariuszy można było spotkać pod kościołami. Innym razem był to poniedziałek więc akcje odbywały się na warszawskim Mordorze, który najbardziej kojarzy się z poniedziałkowym powrotem do pracy. W zeszłym roku wolontariusze byli na warszawskich dworcach, aby przeciwdziałać stereotypowi użytkownika substancji psychoaktywnych.

W tym roku główne akcje szykowane są na warszawskich bulwarach wiślanych i będzie im towarzyszył motyw wakacji i ratowników wodnych. W ten sposób ma zostać podkreślony aspekt pomocy w myśl głównego hasła kampanii “Wspieranie zamiast karania”. W tym roku w akcji będzie uczestniczyć również grono pracowników Coca-Coli, którzy wspierają kampanię w ramach programu wolontariatu pracowniczego.

Jest to trzeci raz, kiedy wspieram kampanię “Support. Don’t punish”. Film z zeszłorocznej edycji opublikowany na jego kanale ma już ponad 232 tys. wyświetleń. Dzięki wykorzystaniu nowych mediów  założenia kampanii “Support. Don’t Punish” są w stanie dotrzeć do bardzo szerokiego grona osób.

https://www.instagram.com/p/BkhUfpRAi_m/?utm_source=ig_web_button_share_sheet

Wśród postulatów i założeń kampanii są: 

  • System kontroli narkotyków jest zepsuty i potrzebuje reformy,
  • Ludzie używający narkotyków nie powinni więcej być karani,
  • Osoby na dnie handlu narkotykami, zwłaszcza uzależnione, nie powinny być karane wyjątkowo surowo i nieproporcjonalnie,
  • Kara śmierci nigdy nie powinna być odpowiedzią na przestępstwa narkotykowe,
  • Polityka narkotykowa następnej dekady powinna skupić się na promocji zdrowia i redukcji szkód.

 

Jeśli takie postulaty są dla Ciebie ważne to przyłącz się do akcji “Support. Don’t punish” poprzez:

 

26 czerwca na całym świecie organizowane są pokojowe manifestacje, przemarsze, happeningi,  spektakle uliczne, kampanie w Internecie i mediach społecznościach czy reklamy w środkach transportu. Mamy nadzieję, że zostaniesz ich częścią. Przyłącz się do kampanii “Wspieranie zamiast karania”!

Napisane przez Mestosław

Aktywista racjonalnej polityki narkotykowej. Twórca edukacyjnego kanału “Wiem co ćpiem” oraz “Mestosław” na YouTube. Członek Polskiej Sieci Polityki Narkotykowej oraz Społecznej Inicjatywy Narkopolityki. Współzałożyciel oraz członek zarządu Polskiego Towarzystwa Psychodelicznego. Współpracownik Wolnych Konopi. Ekspert społeczny Parlamentarnego Zespołu ds. Legalizacji Marihuany. Absolwent Europeistyki oraz Studium Pedagogicznego na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie obronił pracę magisterską dotycząca polityk narkotykowych w Unii Europejskiej.

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ładowanie…

Ładowanie…

0

Inwazja psychodelicznej ropuchy

10 protipów, które przeniosą Twoje wapowanie na wyższy level