w ,

5 książek na temat substancji psychoaktywnych

Photo by Thought Catalog on Unsplash
Witam w kolejnym zestawieniu, tym razem o książkach całkowicie na temat substancji psychoaktywnych. Zapraszam do zapoznania się z moimi propozycjami.

1. Terrence McKenna – Pokarm bogów

Autor podąża tropem praktyk szamańskich i ceremonii magicznych, w których istotną rolę pełnią środki zmieniające świadomość. Przygląda się ludzkim wzlotom i upadkom, próbując odpowiedzieć na pytanie: Skąd się bierze ludzka fascynacja odmiennymi stanami świadomości i jakie mogą być z niej pożytki? Pokarm bogów należy do tych nielicznych dzieł poświęconych halucynogenom, używkom i narkotykom, które weszły do kanonu humanistyki.

 

2.  Timothy Leary, Ralph Metzner – Doświadczenie psychodeliczne

Znalezione obrazy dla zapytania doświadczenie psychodeliczne

Doświadczenie psychodeliczne stało się jedną z najważniejszych książek ruchu hippisowskiego, swego rodzaju “biblią rewolucji psychodelicznej”. To nie tylko przewodnik po tego rodzaju doświadczeniach, ale także próba opisu wyjścia poza własne ja, opis doświadczenia sensu życia i umierania.

 

3. Rick Strassman – DMT: Molekuła duszy

Pomiędzy 1990 a 1995 rokiem dr Rick Strassman przeprowadził zatwierdzone przez DEA badania kliniczne na Uniwersytecie Nowego Meksyku, podczas których sześćdziesięciu ochotników otrzymało DMT – jeden z najpotężniejszych znanych nam psychodelików. Niniejsza książka stanowi niezwykle szczegółowy opis owych sesji, stawiając przy tym pytania dotyczące natury ludzkiego umysłu oraz terapeutycznego potencjału psychodelików.

 

4. Wojciech Wanat – Odlot donikąd. Narkotyki i narkomania

Napisany przystępnym językiem poradnik, w którym szczegółowo scharakteryzowano poszczególne substancje psychoaktywne i ich działanie. To także opis procesu uzależniania się oraz związanych z nim objawów i konsekwencji procesu.

 

5. Richard Davenport-Hines – Odurzeni. Historia narkotyków 1500-2000

Opium, morfina, heroina, amfetamina, kokaina, peyotl – historia ludzkości to również historia najróżniejszych specyfików, używanych, by nawiązać kontakt z bogami, uśmierzyć ból, poszerzyć percepcję, wreszcie – oderwać się od rzeczywistości. W swoim imponującym erudycją i rozmachem studium, osadzającym historię środków odurzających w szerokim kontekście kulturowym i politycznym, Davenport-Hines pokazuje, że narkomania to wspólna własność wielu kontynentów, cywilizacji i epok.

Napisane przez Mestosław

Aktywista racjonalnej polityki narkotykowej. Twórca edukacyjnego kanału “Wiem co ćpiem” oraz “Mestosław” na YouTube. Członek Polskiej Sieci Polityki Narkotykowej oraz Społecznej Inicjatywy Narkopolityki. Współzałożyciel oraz członek zarządu Polskiego Towarzystwa Psychodelicznego. Współpracownik Wolnych Konopi. Ekspert społeczny Parlamentarnego Zespołu ds. Legalizacji Marihuany. Absolwent Europeistyki oraz Studium Pedagogicznego na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie obronił pracę magisterską dotycząca polityk narkotykowych w Unii Europejskiej.

Komentarze

Dodaj odpowiedź

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Ładowanie…

  Ładowanie…

  0

  5 najciekawszych książek z motywem substancji psychoaktywnych

  Od dzisiaj marihuana jest w pełni legalna w Kanadzie! Czy zmieni to świat?