w , ,

5 najciekawszych książek z motywem substancji psychoaktywnych

Photo by Serge Kutuzov on Unsplash
Często wykorzystywanym motywem w literaturze są substancje psychoaktywne lub/i uzależnienie od nich. Większość z nich jest interesujących i wartych przeczytania, dlatego też stworzyłam to zestawienie “5 najciekawszych książek z motywem substancji psychoaktywnych”. Zachęcam do sięgnięcia po te pozycje.

1. William Seward Burroughs – Ćpun

Akcja książki toczy się w latach osiemdziesiątych. Bohaterowie, para czternastolatków, Gemma i jej chłopak Smółka, borykają się z samotnością i niezrozumieniem. W poszukiwaniu szansy na urzeczywistnienie swojej miłości, zniechęceni nudą małomiasteczkowego życia, buntują się, porzucają rodzinne domy i przenoszą się do dużego miasta. W Bristolu trafiają do środowiska narkomanów i ludzi żyjących na marginesie społeczeństwa. Stopniowo z dwójki nastawionych idealistycznie do życia nastolatków stają się ćpunami, którzy nie zdają sobie sprawy ze swego uzależnienia. Aby zdobyć pieniądze na narkotyki, Gemma musi uciekać się do prostytucji, a Smółka do kradzieży. Próby uwolnienia się od nałogu kończą się niepowodzeniem… Narratorem każdego rozdziału jest inna osoba, przez co losy bohaterów poznajemy ciągle z nowej perspektywy.

 

2. Barbara Rosiek – Pamiętnik narkomanki

Autorką i równocześnie bohaterką książki pt. „Pamiętnik narkomanki” jest Barbara Rosiek. Książka porusza wiele problemów: brak akceptacji ze strony otoczenia, niewyobrażalną wręcz samotność bohaterki, walkę ze szkołą, policją. To wszystko w ostateczności doprowadziło Basię do choroby zniewalającej duszę i ciało. To prawdziwe notatki dziewczyny, później kobiety, w których zamkniętych zostało piętnaście lat życia na krawędzi, we wciąż na nowo podejmowanej walce z nałogiem. Jej przejmujące, niejednokrotnie bardzo drastyczne świadectwo rodzi prawdę o piekle, jakim jest uzależnienie. Daty dzienne wyznaczają tu czas szkoły, pracy i wakacji, ale przede wszystkim czas życia i śmierci.

 

3. Christiane Felscherinow – My, dzieci z dworca ZOO

Jest to utwór wstrząsający i wzruszający. Mało w niej sztucznej wrażliwości, a dużo szarej rzeczywistości, z którą trudno jest się pogodzić. Przedstawione jest tam bez żadnych zakazów ani cenzur życie narkomanów z różnych środowisk, począwszy od palaczy haszyszu, aż do uzależnionych od heroiny. Christiane miała 12 lat gdy zaczęła palić haszysz, opowiada też o próbie z LSD. Niedługi czas potem w otoczeniu popularnej dyskoteki Sound miała pierwszy kontakt z heroiną. Relacja Christiane pokazuje do jakich poświęceń i czynów (prostytucja i kradzieże) zdolni są ludzie uzależnieni fizycznie od narkotyku, aby zdobyć pieniądze na kolejną „działkę”.

 

4. White Cameron – Diler. Prawdziwa historia handlarza narkotyków

Diler jest historią prawdziwą Camerona White’a, który przez dziesięć lat prowadzi podwójne życie. Jest zawziętym specjalistą marketingu, agentem literackim, informatykiem, a jednocześnie obracającym setkami tysięcy dolarów dilerem narkotyków. W obu tych wcieleniach odnosi sukces, prowadząc napędzane adrenaliną ekscytujące życie. Niespokojny duch rzuca go po odległych zakątkach świata. Londyn, Amsterdam, Nowy Jork, Los Angeles, Bangkok, Berlin, Sydney – to kolejne miejsca na mapie jego życiowej gry, którą prowadzi zgodnie ze swoim mottem – “pracuj ciężko, graj ostro”.

 

5. Hubert Selby – Requiem dla snu

„Requiem dla snu” to magnetyczna opowieść o życiu na krawędzi. Trójka młodych Amerykanów, chcąc urzeczywistnić swoje marzenia, wpada na niebezpieczny pomysł handlu narkotykami. Szybko wzbogacają się, ale ich życiem zaczyna rządzić heroina. W tym samym czasie matka jednego z nich, pragnąc za wszelką cenę wystąpić w telewizyjnym show, uzależnia się od tabletek odchudzających.

 

Tym samym zamykam te oto zestawienie, chciałabym ponadto zaznaczyć, że jest to moja subiektywna opinia na temat pozycji, z którymi sama niejednokrotnie się zapoznawałam. Wasze odczucia mogą się różnić i to będzie jak najbardziej w porządku! Kolejność lektur jest przypadkowa, proszę się tym nie kierować. Wszystkie te książki są równie dobre i mają równą wartość merytoryczną. Życzę miłego czytania!

Napisane przez Mestosław

Aktywista racjonalnej polityki narkotykowej. Twórca edukacyjnego kanału “Wiem co ćpiem” oraz “Mestosław” na YouTube. Członek Polskiej Sieci Polityki Narkotykowej oraz Społecznej Inicjatywy Narkopolityki. Współzałożyciel oraz członek zarządu Polskiego Towarzystwa Psychodelicznego. Współpracownik Wolnych Konopi. Ekspert społeczny Parlamentarnego Zespołu ds. Legalizacji Marihuany. Absolwent Europeistyki oraz Studium Pedagogicznego na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie obronił pracę magisterską dotycząca polityk narkotykowych w Unii Europejskiej.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ładowanie…

Ładowanie…

0

Legalna medyczna marihuana w Polsce

5 książek na temat substancji psychoaktywnych