w

Jak działa karanie za posiadanie narkotyków?

Areszt za przysłowiowego jointa to wciąż norma. Codziennie w Polsce zatrzymywane jest ponad 80 osób za posiadanie nieznacznych ilości narkotyków, przeszło 30.000 rocznie. Skończmy z karaniem za posiadanie!

Policja zatrzymuje drobnych posiadaczy narkotyków aż 10x częściej niż dilerów (źródło: KGP, 2018). Dziwne? Karanie za posiadanie to tzw. „artykuł statystyczny”. Każde inne przestępstwo zgłasza ofiara i sprawcy trzeba szukać, za to w przypadku posiadania narkotyków wystarczą rutynowe kontrole. Palaczy trawki łatwiej znaleźć niż gangsterów. Skuteczność sięga więc 100% i podbija średnią WSZYSTKICH przestępstw kryminalnych aż o 10%.

Mało umorzeń za posiadanie

W 2018 roku w całej Polsce zatrzymano 36878 osób za posiadanie z art. 62 Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Średnio tylko 23,12% postępowań zostało umorzonych, najwięcej w Warszawie (42,52%), Bydgoszczy (40,80%), Poznaniu (36,35%), Gdańsku (35,43%) i Wrocławiu (35,10%%). Najmniej umorzeń odnotowano w Kielcach (1,58%, 11 z 697 zatrzymanych), Radomiu (9,15%) i Opolu (19,32%).

Olbrzymie koszty kryminalizacji

Według Instytutu Spraw Publicznych „egzekwowanie art. 62 UPN kosztuje budżet państwa blisko 80 mln zł rocznie. W 2008 roku na jednego ukaranego za poważne przestępstwo z działania tej ustawy przypadał średni koszt w wysokości 687,3 tys. zł oraz średnio 1.764,4 ośmiogodzinnych dni pracy pracowników organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości.”

Czas wprowadzić dekryminalizację i tabelę wartości granicznych. Policja musi dostać wytyczne ile substancji psychoaktywnych można posiadać na własny użytek tak jak np. w Czechach. Nikt nie powinien być aresztowany tylko za to, że używa środków odurzających.

Napisane przez Mestosław

Aktywista racjonalnej polityki narkotykowej. Twórca edukacyjnego kanału “Wiem co ćpiem” oraz “Mestosław” na YouTube. Członek Polskiej Sieci Polityki Narkotykowej oraz Społecznej Inicjatywy Narkopolityki. Współzałożyciel oraz członek zarządu Polskiego Towarzystwa Psychodelicznego. Współpracownik Wolnych Konopi. Ekspert społeczny Parlamentarnego Zespołu ds. Legalizacji Marihuany. Absolwent Europeistyki oraz Studium Pedagogicznego na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie obronił pracę magisterską dotycząca polityk narkotykowych w Unii Europejskiej.

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ładowanie…

Ładowanie…

0

Polacy zdecydowanie przeciw karaniu za posiadanie marihuany! Mamy wyniki sondażu Kantar!

Kanada zezwala na korzystanie z grzybów psylocybinowych terminalnie chorym