w

Jazda samochodem po marihuanie. Co jeśli zostanie ujawnione THC we krwi kierowcy?

Polscy pacjenci czy użytkownicy marihuany są często ofiarami opinii biegłych, które nie są zgodne z aktualnym stanem wiedzy. Czym jest prowadzenie pod wpływem, a czym po użyciu? Jakie są zawiłości prawne? Tego wszystkiego dowiecie się z wywiadu ze Steliosem Alewrasem, adwokatem specjalizującym się w sprawach narkotykowych, twórcą bloga nawlasnyuzytek.com. Polecam, bo naprawdę jest to unikatowa wiedza, której wcześniej nie było w polskim internecie!

Wg polskich biegłych stężenie THC w krwi powyżej 2,5 ng/ml rozstrzyga, że mamy do czynienia z osobą, która prowadziła pod wpływem. Takie stężenie może zostać wykryte nawet po 48h od spożycia. Osoba, która regularnie używa marihuany, chociażby w celach medycznych, zawsze ma jakieś stężenie we krwi. Przyjmuje się, że po 4h od spożycia nie ma już zaburzeń zdolności psychomotorycznych.

Dlaczego to jest ważne?

Poruszany w wywiadzie temat jest szczególnie ważny, gdyż od stycznia 2019 roku pacjenci medycznej marihuany mogą zaopatrzyć się w aptekach w swoje lekarstwo i nie wiedzą, czy mogą prowadzić pojazd, a jeśli tak to kiedy. Jak szacuje samorząd aptekarski na terapię medyczną marihuaną czeka obecnie ok. 300.000 osób w Polsce, jeśli do tej liczby dodamy osoby zażywające konopie w celach niemedycznych (wedle różnych szacunków, mowa tu rządzie wielkości od setek tysięcy do kilku milionów – przy czym więcej będzie użytkowników okazjonalnych, niż regularnych), wychodzi nam całkiem spore grono zainteresowanych odpowiedzią na pytanie – co jeśli zostanie ujawnione THC w mojej krwi w trakcie prowadzenia pojazdu?

Kwestie co do których się wszyscy zgadzamy są dwie:

  • każdy z nas chce się czuć bezpiecznie uczestnicząc w ruchu drogowym, jako kierowca bądź pieszy (co oznacza, że z ruchu drogowego należy wykluczyć kierowców pod wpływem substancji negatywnie oddziałujących na ich zdolność prowadzenia pojazdów),
  • nie należy karać kierowców, co do których nie ma pewności, czy są w stanie pod wpływem bądź po użyciu danej substancji psychoaktywnej.

Co mówią badania?

Zestawiając te dwa proste założenia z aktualnymi badaniami na temat znaczenia stężenia THC we krwi kierowcy oraz stanowiskiem polskich biegłych sądowych, otrzymujemy dosyć smutny obraz działania polskiego wymiaru sprawiedliwości. Więcej na ten temat znajdziesz w artykule “Nie stężenie ma znaczenie – przegląd dorobku naukowego toksykologów i orzecznictwa” na blogu nawlasnyuzytek.com, który jest unikatowym zbiorem informacji w tym zakresie.

Napisane przez Mestosław

Aktywista racjonalnej polityki narkotykowej. Twórca edukacyjnego kanału “Wiem co ćpiem” oraz “Mestosław” na YouTube. Członek Polskiej Sieci Polityki Narkotykowej oraz Społecznej Inicjatywy Narkopolityki. Współzałożyciel oraz członek zarządu Polskiego Towarzystwa Psychodelicznego. Współpracownik Wolnych Konopi. Ekspert społeczny Parlamentarnego Zespołu ds. Legalizacji Marihuany. Absolwent Europeistyki oraz Studium Pedagogicznego na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie obronił pracę magisterską dotycząca polityk narkotykowych w Unii Europejskiej.

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ładowanie…

Ładowanie…

0

Projekt ustawy legalizującej marihuanę. Jakie będą przepisy?

W Sejmie o projekcie ustawy legalizacji marihuany. Jakie wnioski z posiedzenia Zespołu?