w

Kanada zezwala na korzystanie z grzybów psylocybinowych terminalnie chorym

Czterech Kanadyjczyków walczących z nieuleczalnym rakiem uzyskało zgodę od Patty Hajdu, kanadyjskiej Minister Zdrowia na korzystanie z terapii psylocybinowej w leczeniu cierpienia u schyłku życia. Są to pierwsze osoby, które uzyskały zgody na legalne stosowanie psylocybiny od czasu jej zakazania w 1974 roku.

Jest to duży sukces TheraPsil, czyli kanadyjskiej koalicji non-profit, która opowiada się za legalnym dostępem do terapii psylocybinowej dla paliatywnie chorych. Koalicja ta wspierała pacjentów w ich wnioskach o uzyskanie zgody ministerialnej od 2019 roku. Wszystko wskazuje na to, że dzięki tej decyzji pojawi się więcej wniosków od terminalnie chorych pacjentów o dopuszczenie terapii psylocybiną.

Terapia psylocybiną dla chorych

Dr Bruce Tobin, założyciel i prezes TheraPsil wyraża wdzięczność kanadyjskiemu rządowi za chęć pomocy i wysłuchanie potrzeb osób śmiertelnie chorych. Dziękuje także odważnym kanadyjskim pacjentom, którzy publicznie walczyli o dostęp do psylocybiny oraz tym posłom, którzy wykazali się odwagą broniąc praw pacjentów.

Psylocybina, jako wsparcie terapii paliatywnej pomaga m.in. w obniżeniu lęku chorych przed zbliżającą się śmiercią. Therapsil liczy, że także uda się uzyskać zgody kanadyjskiego Ministerstwa Zdrowia dla stosowania przez specjalistów psychoterapii wspomaganej psylocybiną.

https://www.instagram.com/p/CDUNC9jBeX3/?utm_source=ig_web_button_share_sheet

Napisane przez Mestosław

Aktywista racjonalnej polityki narkotykowej. Twórca edukacyjnego kanału “Wiem co ćpiem” oraz “Mestosław” na YouTube. Członek Polskiej Sieci Polityki Narkotykowej oraz Społecznej Inicjatywy Narkopolityki. Współzałożyciel oraz członek zarządu Polskiego Towarzystwa Psychodelicznego. Współpracownik Wolnych Konopi. Ekspert społeczny Parlamentarnego Zespołu ds. Legalizacji Marihuany. Absolwent Europeistyki oraz Studium Pedagogicznego na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie obronił pracę magisterską dotycząca polityk narkotykowych w Unii Europejskiej.

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ładowanie…

Ładowanie…

0

Jak działa karanie za posiadanie narkotyków?

Kanał “Wiem co ćpiem” po roku od usunięcia wrócił na YouTube!