w

SUPERSUPER

Legalizacja w Niemczech. Kiedy marihuana będzie w sklepach?

O planowanej legalizacji mówią wszystkie niemieckie media ale również wiele światowych. Kiedy to się wydarzy? Jaki wpływ będzie to miało na Polskę i inne państwa Unii Europejskiej?  

Już we wrześniu pisałem, że warto śledzić wybory w Niemczech, bo jest szansa, że mogą wygrać partie, które są za zmianami obecnego prawa. Obecnie, świeżo po wyborach kształtuje się nowa koalicja w której po raz pierwszy od 2005 roku nie ma Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej z Angelą Merkel na czele. 

W Niemczech kształtuje się więc nowa koalicja składająca z Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD), Zielonych i Wolnej Partii Demokratycznej (FDP). Te partie układają właśnie umowę koalicyjną i wybierają rzeczy, które chciałby wspólnie zrealizować. Okazuje się, że jednym z takich tematów, które łączą te partie jest zmiana przepisów dotyczących marihuany.

Clean Energy Wire

Legalizacja w Niemczech

W raporcie roboczej grupy ds. zdrowia znalazły się zapisy, że koalicja „wprowadzi kontrolowaną dystrybucję konopi indyjskich wśród dorosłych w celach rekreacyjnych w licencjonowanych sklepach”. Informację te podała Funke Mediengruppe, jedna z największych grup medialnych w Niemczech oraz Der Spiegel, jeden z największych i najbardziej wpływowych niemieckich tygodników. Potem ruszyła lawina i mówiły o tym wszystkie niemieckie media, a także bardzo wiele zagranicznych. 

Eliminacja czarnego rynku

Nowa koalicja nazywana jest koalicją sygnalizacji świetlnej, gdyż wchodzące w jej skład partie używają kolorów zielony (zieloni), żółty (liberałowie), czerwony (socjaldemokraci). To właśnie oni twierdzą, że uregulowanie sprzedaży marihuany pomoże wyeliminować nielegalny rynek. Po czterech latach od legalizacji planowany jest zbadanie społecznych skutków reformy.

Politycy nie wskazują zwiększenia dochodów podatkowych dla kraju jako głównego celu reformy. Warto jednak odnotować, że FDP w swoim manifeście wyborczym zaznaczało, że opodatkowanie konopi indyjskich, podobnie jak papierosów czy alkoholu, może generować 1 miliard euro rocznie do niemieckiego budżetu.

4,7 miliarda euro

Tak naprawdę może być to jednak znacznie więcej. Niedawno ukazał się raport w którym obliczono, że legalny przemysł konopi indyjskich dla dorosłych w Niemczech może wnieść 4,7 miliarda euro do niemieckiej gospodarki dzięki podatkom ale też oszczędnością w egzekwowaniu prawa. Wg prognoz sprzedaż może osiągnąć nawet 400 000 kg marihuany rocznie, która może być sprzedawana w cenie od 4 do 10 euro za gram. 

Pierwsze takie państwo w Europie

Jeśli prawo zostanie przyjęte, a wszystko na to wskazuje skoro chce tego rządząca koalicja to Niemcy będą pionierem w kształtowaniu rynku legalnej marihuany w Europie. Pamiętajcie, że w Holandii jest ona tolerowana, w Czechach czy Portugalii zdekryminalizowana… nigdzie w Europie nie ma takich przepisów jak w Kanadzie czy USA, że marihuanę można dystrybuować podobnie jak alkohol czy tytoń. 

Dla nas ma to olbrzymie znaczenie, bo legalna marihuana nie będzie w odległej Kanadzie, Stanach czy Meksyku… a u naszego sąsiada i państwa, który ma ogromny wpływ na całą Unię Europejską. 

W światowej skali to także olbrzymie wydarzenie, bo w G7, czyli grupie 7 najważniejszych gospodarek świata są już przynajmniej 4, które mają lub podejmują odpowiednie przepisy regulujące marihuanę (Kanada, Stany Zjednoczone, Niemcy i Włochy). 

Polityczne deklaracje

Pamiętajcie jednak, że to nadal wyłącznie polityczne deklaracje z przecieków z prac komisji roboczej. Może tak być, że zostało to rzucone, aby przetestować reakcję mediów i społeczeństwa. Wydaje mi się, że było to bardzo na rękę zielonym czy liberałom, którzy chcieli tym samym wywrzeć wpływ na socjaldemokratów i pokazać, że legalizacja, a nie wyłącznie dekryminalizacja w całych Niemczech jest kierunkiem w którym powinno państwo zmierzać. 

W najbliższych miesiącach pojawi się więcej szczegółów na ten temat i wtedy się okaże jak będzie ostatecznie wyglądał plan nowej niemieckiej koalicji. W przypadku Kanady od pierwszej deklaracji po wyborach w 2015 do legalizacji w 2018 minęło trzy lata. Niemcy mogą wzorować się na ich rozwiązaniach więc jeśli by chcieli to mogą zrobić to szybciej. 

Kiedy legalizacja w Niemczech?

Realnie patrząc taka legalizacja w Niemczech mogłaby pojawić się myślę najwcześniej w 2023 ale może też być później. Wydaje mi się jednak, że jeśli koalicja się na to zdecyduje to raczej będą dążyć do tego żeby zrealizować obietnicę podczas obecnej kadencji. Jak to w polityce oczywiście wszystko może się w pewnym momencie zmienić. Będę Wam na pewno dawał znać!

Napisane przez Mestosław

Aktywista racjonalnej polityki narkotykowej. Twórca edukacyjnego kanału “Wiem co ćpiem” oraz “Mestosław” na YouTube. Członek Polskiej Sieci Polityki Narkotykowej oraz Społecznej Inicjatywy Narkopolityki. Współzałożyciel oraz członek zarządu Polskiego Towarzystwa Psychodelicznego. Współpracownik Wolnych Konopi. Ekspert społeczny Parlamentarnego Zespołu ds. Legalizacji Marihuany. Absolwent Europeistyki oraz Studium Pedagogicznego na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie obronił pracę magisterską dotycząca polityk narkotykowych w Unii Europejskiej.

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ładowanie…

Ładowanie…

0

Nauczycielka: amfetamina i marihuana codziennie przez całe wakacje | Anetka #zMonaru 10

Black Friday w VapeFully – najlepsze promocje roku i mega konkurs!