w

Liroy podał szczegóły mandatów za marihuanę, legalizacji w UE i polskich upraw

W piątek odbyła się transmisja na profilu Liroya na Facebooku, w której odniósł się do kwestii, które poruszyłem we wtorkowym filmie “Prawda o mandacie za marihuanę, legalizacji w UE i polskich uprawach”. Zapis tej transmisji trwa, aż 41 minut więc spisałem dla Was najważniejsze kwestie.

Na wstępie chciałem podziękować Liroyowi za sprecyzowanie swoich słów. W dwóch kwestiach przedstawił sytuację dokładnie tak jak mówiłem w filmie. W jednej nadal się nie zgadzamy… ale to za chwilę, bo lepiej żebyście sami przeczytali te kluczowe fragmenty z transmisji Liroya.

Wypowiedź Liroya z 16 listopada 2018 r.:

Ta uprawa dotyczyła tego, żeby w Polsce zarówno placówki naukowe, jak i uczelnie mogły wreszcie zacząć uprawiać marihuanę i prowadzić badania. To było dość istotne z punktu widzenia… patrząc na te uprawy nasze narodowe. Bez tego nie możemy ruszyć. Uprawy związane ze środowiskiem naukowym, uczelnianym musiały iść do przodu, ponieważ chociażby w związku z wymaganiami związanymi z certyfikatem GMP musimy doprowadzić do standaryzacji upraw, więc bez uczelni, bez naukowców to się nie może odbyć, więc to pierwsza rzecz, którą nam się udało wygrać w tej ustawie. (…) W tej chwili prowadzimy działania w Sejmie z tym związane, czyli piszemy projekty. W tej chwili chcemy rozszerzyć ten system, i to jest dość istotne,  o wytwórców. Nic nie stoi na przeszkodzie w tej chwili, żeby tacy wytwórcy, w tej chwili mogli uprawiać w Polsce, więc to jest w tej chwili, już kwestia najbliższych miesięcy, żebyśmy tę sprawę zamknęli tutaj w Sejmie. Tym sposobem sprawa upraw narodowych będzie już w stu procentach uwolniona przynajmniej przez przedsiębiorców i instytucje naukowe.”

Wypowiedź Liroya z 16 listopada 2018 r.:

“W tej chwili jest to na tapecie, rozmawiałem z ludźmi w PiS. Rozmawiamy w tej chwili, czekam na spotkanie, z jeszcze kolejnymi osobami w PiS. Chcemy tą sprawę jak najszybciej mieć przerobioną. Uważam, że sprawa ogarnięcia niewielkich ilości… w tej chwili niewielkie ilości ja postuluje o 10 g, żeby taka ilość była tylko wykroczeniem karana mandatem. Tak jak ktoś zauważył musi być ten mandat adekwatny do naszych zarobków i nie może być dość wysoki. (…) Nie ukrywam, że póki co rozmowy idą w dobrą stronę. Mamy na to dość mocne argumenty i nie sądzę żeby coś stało na przeszkodzie w ciągu najbliższych kilku miesięcy żeby procedować taką rzecz.”

Wypowiedź Liroya z 16 listopada:

‘Takie rozmowy w tej chwili się toczą od kilku miesięcy. Zostałem zaproszony do grupy, która w lipcu tego roku w Izbie Lordów w Londynie debatowała, między innymi w lipcu, debatowała nad legalizacją zarówno w Europie, jak i w Wielkiej Brytanii, ogólnie sytuacją w całej Europie i to jest debata kilku środowisk, ludzi z różnych środowisk, którzy zastanawiają się nad tym, jak usprawnić te wszystkie rzeczy tutaj w Europie. Nie ukrywajmy UE zauważyła, że w obliczu zbliżającego się kryzysu ekonomicznego, dość głośno się ostatnio o tym mówi… w obliczu takiego kryzysu znaleziono remedium na to, czyli legalizację medycznej marihuany… w ogóle legalizację marihuany, ponieważ medyczna marihuana jest już legalna w całej UE… Legalizację całkowitą marihuany. Debata na ten temat trwa. Debatujemy w tej grupie zarówno online, jak i na spotkaniach. Rozmowy są dość poważne. W grudniu będą przedstawione prace wielu środowisk unijnych i pomysł na wdrażanie planu, którego ja nie jestem entuzjastą, czyli 10-letniego planu wdrażania legalizacji w całej Europie, stopniowego. Niby Europa i ta betonowa część Unii, szczególnie Komisji Europejskiej jest za tym długim planem i mówią, że będzie dość szybko postępował, że będą dość duże zmiany.”

Gdzie się zgadzamy, a gdzie nie? 

Jak widzicie, Liroy sprostował wcześniejsze wypowiedzi i potwierdził to co mówiłem w filmie czyli:

  • mandatu nie będzie do końca roku, trwają starania w tym temacie i poseł Liroy prowadzi w tym temacie różne rozmowy;
  • w ustawie o dopalaczach nie wprowadzono upraw medycznej marihuany, jest ona możliwa tylko w celach eksperymentalnych. Nadal podejmowane są starania, aby wprowadzić w przyszłości uprawy medycznej marihuany w Polsce, która mogłaby trafiać do aptek i do pacjentów.

 

Jednakże Liroy nadal twierdzi, że UE chce zalegalizować marihuanę rekreacyjną w ciągu najbliższych 10 lat. Ja uważam, że UE nie ma do tego kompetencji. Dlaczego tak myślę wyjaśniam w tym artykule.

Co więcej, poniższa mapa pokazuje status legalizacji medycznej marihuany w UE. Jak widać ciemno zielony nie jest zaznaczony wszędzie, więc nie mamy legalnej medycznej marihuany w całej UE. Na ten krok nadal czekają pacjenci z m.in: Łotwy, Litwy, Słowacji, Węgier, Bułgarii, Irlandii. W Portugalii, Hiszpanii, Słowenii czy Szwecji sprawa też nie została oficjalnie rozwiązana, jednakże pacjenci mogą korzystać ze względu na np. wprowadzoną tam dekryminalizację. Te różnice między państwami wynikają właśnie z tego, że UE nie ma kompetencji w tych kwestiach i zależą one od decyzji rządów poszczególnych Państw Członkowskich.

 

Niemniej jednak debaty, spotkania, grupy konsultacyjne, raporty, doniesienia to wszystko ważne sprawy, które mogą pomóc w wydawaniu właściwych rekomendacji przez instytucje unijne i tym samym mogą być dobrą sugestią w jaką stronę powinny zmierzać poszczególne państwa.

Kończąc temat to nadal uważam, że zamieszczane w mediach konopnych artykuły były fake newsami lub/i clickbaitami i mogły wprowadzać ludzi w błąd. Z tego powodu bardzo się cieszę, że kwestie te zostały wyjaśnione przez posła Liroya. Mimo drobnych różnic, to o czym zawsze powinniśmy pamiętać, to fakt, że wszyscy gramy do jednej bramki. 

Napisane przez Mestosław

Aktywista racjonalnej polityki narkotykowej. Twórca edukacyjnego kanału “Wiem co ćpiem” oraz “Mestosław” na YouTube. Członek Polskiej Sieci Polityki Narkotykowej oraz Społecznej Inicjatywy Narkopolityki. Współzałożyciel oraz członek zarządu Polskiego Towarzystwa Psychodelicznego. Współpracownik Wolnych Konopi. Ekspert społeczny Parlamentarnego Zespołu ds. Legalizacji Marihuany. Absolwent Europeistyki oraz Studium Pedagogicznego na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie obronił pracę magisterską dotycząca polityk narkotykowych w Unii Europejskiej.

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ładowanie…

Ładowanie…

0

Prawda o mandacie za marihuanę, legalizacji w Unii Europejskiej i polskich uprawach marihuany

Najlepsze waporyzatory do 500 zł