w

SUPERSUPER

Marihuana: legalne posiadanie do 5 gramów, a do 10 gramów mandat! Ujawniam nagrania z Sejmu z zapisami Ustaw Konopnych

Brałem udział w posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu ds. Legalizacji Marihuany podczas, którego zostały przedstawione założenia dotyczące Pakietu Ustaw Konopnych i wyniki konsultacji społecznych. Sprawdźcie nagrania z Sejmu na temat nowych zapisów Ustaw Konopnych!

Ustawy Konopne to kompleksowa reforma prawa, która legalizuje posiadanie marihuany na własny użytek oraz możliwość uprawy krzaczków w domu, wprowadza również polskie uprawy medycznej marihuany i wiele innych potrzebnych reform. Ustawy konopne zostaną złożone w Sejmie już 20 kwietnia 2021 r. 

Oczywiście uczestniczyłem w posiedzeniu, bo od startu inicjatywy biorę udział w pracach Zespołu, jako ekspert społeczny. W ten sposób mogę nie tylko doradzać parlamentarzystom i mieć wpływ na finalne zapisy ustaw ale również przekazywać Wam informacje z Sejmu z pierwszej ręki znacznie lepiej niż tradycyjne media. 

Parlamentarny Zespół ds. Legalizacji Marihuany

Parlamentarny Zespół ds. Legalizacji Marihuany powstał w grudniu 2019 roku z inicjatywy posłanki Beaty Maciejewskiej, wiceprzewodniczącej klubu Lewicy. Obecnie Zespół liczy 19 posłów i posłanek z Lewicy, Konfederacji, Koalicji Obywatelskiej i Kukiz’15. 

Aktualny skład Parlamentarnego Zespołu ds. Legalizacji Marihuany

Od jego powstania brałem udział we wszystkich posiedzeniach parlamentarzystów ze stroną społeczną i mogę powiedzieć tylko tyle, że odczuwam, że moje pomysły, rekomendacje i sugestie są brane pod uwagę i mówię tu zarówno o znaczących kwestiach jak to, że posiadanie do 10 gramów będzie wykroczeniem, a nie przestępstwem ale też o takich mniejszych, gdy zaproponowałem na posiedzeniu Zespołu w Bydgoszczy, aby poprosić Biuro Analiz Sejmowych o przygotowanie dokumentów na temat innych państw oraz aby pakiet ustaw złożyć w Sejmie na 4/20. 

Pewnie jesteście też ciekawi, którzy posłowie się angażują z Zespołu? Na ostatnim spotkaniu na pewno widziałem parlamentarzystów Lewicy: Beata Maciejewska, Paulina Matysiak, Marcelina Zawisza, Maciej Kopiec; posłów Konfederacji: Konrad Berkowicz, Dobromir Sośnierz oraz posłankę Koalicji Obywatelskiej Urszulę Zielińską. 

Podczas tego spotkania formalnie zakończyły się konsultacje społeczne wstępnych założeń ustaw konopnych, gdzie była mowa między innymi o dekryminalizacji do 5 gramów. 

Posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Legalizacji Marihuany

Dlaczego walczyłem o 10 gramów marihuany?

W swojej rekomendacji wskazywałem, że proponowana wartość graniczna w wysokości 5 gramów jest moim zdaniem zbyt niska i nie spełnia pokładanych przez społeczeństwo nadziei względem projektu. Jest to wartość przyjmowana przez państwa wiele lat temu na kompletnie innym poziomie świadomości na temat marihuany i w innym otoczeniu polityczno-społecznym. 

Zaznaczałem, że minimalną wartością z jaką powinien wyjść zespół jest 10 gramów. Jest to wartość graniczna, która rozwiązałaby wiele problemów i raz na zawsze wszystkie służby w Polsce niezależnie czy ktoś mieszka w dużym mieście czy małej wiosce wiedziałby, że do 10 gramów marihuany to jest na pewno mało. Teraz wielu robi problemy za skręta czy inne okruszki.

10 gramów mają też Czesi!

Co mocno podkreślałem to to, że 10 gramów jest wartością zbliżoną do naszych sąsiadów. Czesi mają do 10 gramów, Niemcy między 6 a 15 gramów. Dzięki temu łatwo jest argumentować taki wybór przez Zespół. Jest to wartość politycznie bezpieczna, która też rozwiąże wiele spraw. 

Warto jednak pamiętać, żeby było jasno podkreślone, że powyżej tej ilości to sąd decyduje czy zachodzą przesłanki, które obecnie są wymienione w ustawie (własny użytek, niecelowość karania etc), żeby nie skończyło się tak, że w praktyce każdy powyżej 10 gramów przez sądy oceniany jest z automatu jako diler i poważny przestępca.

Do 10 gramów mandat – nowa propozycja posłów i posłanek

Bardzo mnie cieszy, że posłowie i posłanki zgodzili się z wyrażoną przeze mnie wolą i oczekiwaniami wielu osób i obecna propozycja zawiera rozwiązanie pośrednie czyli mandat w przypadku posiadania od 5 do 10 gramów.

Uważam, że jest to wyważona i racjonalna jak na polskie warunki propozycja. Myślę, że ma ona duże szanse powodzenia i możliwe, że ze względu na wprowadzenie grzywny może ona się spodobać politykom, którzy będą liczyć na dodatkowe środki do walki z koronakryzysem. 

Karanie za posiadanie obecnie generuje tylko koszty, a tak to każdy polityk sobie pomyśli, że dzięki tym grzywną będą pieniądze do budżetu. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem byłaby oprócz legalizacji posiadania legalizacja sprzedaży. Wtedy państwo miałoby multum środków do budżetu jak to się dzieje w Kanadzie czy USA.

Wszyscy jednak wiemy, że politycy nie są na to gotowi obecnie warto więc rozwiązać to co najpilniejsze czyli karanie zwykłych ludzi za posiadanie i robienie z nich przestępców, którymi nie są. Jak pokazują badania opinii społecznej większość Polaków jest za nie karaniem za posiadanie marihuany. 

30 gramów marihuany to optymalna wartość graniczna

To co chciałbym podkreślić to to, że w mojej rekomendacji wskazywałem, że optymalna wartość, która rozwiązałaby praktycznie wszystkie sprawy za posiadanie to 30 gramów. Jest to wartość przyjęta przez wysoko rozwinięte państwa zachodnie (Kanada ma 30 gramów w przestrzeni publicznej, większość stanów ma wartości wynoszące: 28 g, 30 g, 71 g) oraz przez państwa o wysoce ocenianej polityce narkotykowej (Portugalia 25 g) czy inne znaczące państwa w UE (Francja 50 g, Dania 50 g). 

Inicjatywa Obywatelska Wolnych Konopi

Zgadzam się, że rozwiązanie proponowane przez Wolne Konopie jako inicjatywa obywatelska najbardziej przystaje do obecnych światowych progresywnych trendów. Od początku mocno wierzę w powodzenie projektu i widzę w nim wiele szans na zmianę świadomości społecznej poprzez wywołanie ogólnopolskiej dyskusji i wiele wiele rozmów aktywistów z innymi ludźmi. 

Inicjatywa 100 tys. podpisów Wolnych Konopi

Pomóż zbierać podpisy pod projektem!

Nigdy nie byłem formalnie członkiem Wolnych Konopi ale współpracujemy od lat i będę jednym z członków Komitetu Obywatelskiej Inicjatywy. Przewodniczącym będzie Maciek Kowalski. Angażuje się to pełno innych cudownych osób z WK i co najważniejsze WY! Bez Was ten projekt nie ma szans powodzenia więc jeśli jeszcze tego nie zrobiliście. Zgłoście się i wyślijcie maila na inicjatywa@wolnekonopie.pl Startujemy najpewniej pod koniec wiosny i będziemy mieć zgodnie z prawem tylko 3 miesiące na zebranie podpisów. 

Posiadanie do 200 gramów w domu

Co warto wspomnieć projekt obywatelski proponuje oprócz 30 gram w przestrzeni publicznej również dekryminalizację posiadania do 200 gramów w domu. Może wydawać się sporo ale w większości prowincji kanadyjskich w domu można posiadać bez limitu, w niektórych zaś jest ustalony limit 150 g czy 1 kg. W stanach taki limit często ustalony jest na 280 g. Są jednak państwa z takim paradoksem, że można posiadać mniej niż wynikałoby z uprawy krzaczków. Wtedy to sąd decyduje jakie były okoliczności danej sprawy. 

Uprawa do 4 krzaczków marihuany

Zarówno projekt poselski, jak i projekt obywatelski ma wprowadzić możliwość uprawy w domu do 4 krzaczków marihuany. Uważam, że to bardzo dobre rozwiązanie. Wartość przyjęta przez wiele państw waha się między 2 a 6. Warto więc żeby wszyscy wiedzieli, że 4 krzaczki są zdecydowanie ilością nieznaczną biorąc pod uwagę jak duże mogą być profesjonalne uprawy. 

Zespół będzie popierał projekt obywatelski

Rekomendowałem poparcie postulatów Wolnych Konopi przez Zespół. Miałem jednak świadomość, że może przeważyć bardziej zachowawcze podejście skoro ustawy mają zostać złożone przez posłów. Uważałem, że w tej sytuacji minimum,  które powinien zaproponować Zespół w swojej ustawie to 10 gramów, 4 krzaczki.  Tak też się stało, co mnie bardzo cieszy. 

Na ostatnim posiedzeniu postanowiłem jeszcze dopytać, jaki jest stosunek parlamentarzystów do inicjatywy obywatelskiej. Uzyskałem zapowiedź pełnego wsparcia. Bardzo mnie cieszy taka odpowiedź. Uważam, że to dobrze, że jest projekt poselski oraz obywatelski. Trzeba będzie zrobić wszystko, żeby przekonać jak największą ilość posłów do popierania projektu poselskiego. 

Projekt obywatelski – musi być jak najwięcej podpisów!

Oprócz tego naszą rolą jest żeby zebrać jak najwięcej podpisów pod projektem obywatelskim. Jeśli w mediach byłyby informacje np. zebrano pół miliona podpisów pod projektem zezwalającym na 200 gramów w domu to bardzo wzmocniłoby pozycję negocjacyjną. Super sprawą w inicjatywie obywatelskiej jest to, że w Sejmie mają obowiązek się nią zająć. 

W tym wszystkim najważniejsze jest też to, żebyśmy wszyscy zadbali o szukanie sojuszników. Pewnie zauważyliście, że regularnie pytam moich gości w Mam Temat o stosunek do ustaw konopnych. Musimy zrobić wszystko, aby Polska przestała być krajem, gdzie za posiadanie marihuany na swój własny użytek jest się przestępcą. Czy ktoś z Was czuję się przestępcą? To skandal, że w XXI wieku musimy o to walczyć! Ale wierzę, że jesteśmy bliżej niż dalej! 

Prezydium Parlamentarnego Zespołu ds. Legalizacji Marihuany

Posiedzenie Zespołu poświęcone było również marihuanie medycznej oraz konopiom przemysłowym. Wszystkie te proponowane zmiany jak dopuszczenie upraw medycznej marihuany w Polsce, refundacja leku w odpowiednich jednostkach chorobowych, ustalenie rozwiązań dla kierowców są z korzyścią dla społeczeństwa. Za tą ustawę odpowiada Paulina Maciejewska z Razem. 

Sekretarz zespołu Urszula Zielińska z Zielonych czyli Koalicji Obywatelskiej odpowiada za uregulowanie i ułatwienie produkcji konopi siewnych w Polsce, które obecnie podlegają ustawie o zwalczaniu narkomanii. Utrudnia to produkcję i stygmatyzuje rolników, którzy po przekroczeniu ustalonego poziomu substancji psychoaktywnych THC mogą trafić do więzienia.

Uważam, że podniesienie limitu THC do 0,30% oraz wszystkie zaproponowane rozwiązania (nowa definicja, zmiana obowiązków, uchylenie obowiązku rejonizacji, nowy katalog) są bardzo dobre. 

Nie miałem w tym momencie siły napisać więcej na ten temat, ale wszystkiego możecie dowiedzieć się ze strony Sejmu.

Napisane przez Mestosław

Aktywista racjonalnej polityki narkotykowej. Twórca edukacyjnego kanału “Wiem co ćpiem” oraz “Mestosław” na YouTube. Członek Polskiej Sieci Polityki Narkotykowej oraz Społecznej Inicjatywy Narkopolityki. Współzałożyciel oraz członek zarządu Polskiego Towarzystwa Psychodelicznego. Współpracownik Wolnych Konopi. Ekspert społeczny Parlamentarnego Zespołu ds. Legalizacji Marihuany. Absolwent Europeistyki oraz Studium Pedagogicznego na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie obronił pracę magisterską dotycząca polityk narkotykowych w Unii Europejskiej.

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ładowanie…

Ładowanie…

0

“Król dopalaczy” będzie hitem! Polacy kochają takie filmy! | Katarzyna Samson & Pat Howl w Mam Temat

Rafał Brzozowski – The Ride (Eurowizja 2021 Polska). Dlaczego TVP to zrobiła? | Moja reakcja