w

Od dzisiaj w aptekach można zamawiać medyczną marihuanę. Tym razem serio. Jak wygląda procedura?

Jak podaje Gazeta Wyborczamedyczna marihuana z dniem 17 stycznia 2019 r. wreszcie będzie dostępna dla polskich pacjentów. Receptę na nią może wystawić każdy lekarz. Gram medycznej marihuany będzie kosztować ok. 65 zł. Będzie ona zawierać 19% THC i poniżej 1% CBD.

Ustawa legalizująca medyczną marihuanę weszła w życie 1 listopada 2017 r. Wydarzyło się wtedy coś na co czekało wielu pacjentów. O zapewnienie medycznej marihuany Polakom walczyło od lat wiele osób: Dorota Gudaniec, Piotr Liroy-Marzec, Tomasz Kalita, dr Marek Bachański, aktywiści Wolnych Konopi i wiele, wiele innych osób. Było z tym powiązanych wiele dramatycznych historii walk o ludzkie zdrowie i życie. 24 października 2018 r. firma Spectrum Cannabis otrzymała zgodę na sprowadzanie jej do polskich aptek. 

Pierwsze doniesienia o tym, że medyczna marihuana ma trafić do polskich aptek pojawiły się miesiąc temu. Susz, który sprowadza Spectrum Cannabis pochodzi z upraw w Kanadzie, ale najpierw przywieziono go do Niemiec, gdzie został przepakowany. W wyniku błędu niemieckiego oddziału firmy Spectrum Cannabis nastąpiło opóźnienie w dostawie do Polski.

Medycznej marihuany nie będzie fizycznie w aptekach

Pierwsze 7 kg medycznej marihuany trafiło właśnie do hurtowni. Ważną kwestią, jest to, że nie będzie jej fizycznie w aptekach. Kiedy zgłosi się pacjent z receptą, farmaceuci będą ją zamawiać dla niego z hurtowi. Na ten moment jedynym dostępnym suszem będzie Cannabis sativa L. Red No 2 zawierający ok. 19% THC i poniżej 1% CBD. Firma Spectrum Cannabis chce też zarejestrować trzy inne rodzaje konopi z różnym składem THC i CBD. Prawdopodobne jest, że wkrótce zgodę od Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych na sprowadzanie medycznej marihuany do Polski otrzymają również inne firmy. Zwiększenie wyboru jest to o tyle istotne, że w różnych chorobach sprawdzają się lepiej różne odmiany i np. w przypadku chorych na padaczkę wskazane są susze z większym stężeniem CBD.

Kto może korzystać z medycznej marihuany?

Nie ma zamkniętego katalogu chorób, w których marihuana medyczna może być przepisywana. Receptę może wystawić każdy lekarz, z wyjątkiem lekarzy weterynarii. To od decyzji lekarza będzie zależało czy w danej chorobie i u danego pacjenta warto zastosować medyczną marihuanę. Szacuje się, że z terapii mogłoby korzystać ok. 300 tys. chorych. Najwięcej korzyści z terapii mogą mieć chorzy na stwardnienie rozsiane, padaczkę lekooporną oraz cierpiący na przewlekłe bóle neuropatyczne i bóle nowotworowe. Marihuana medyczna może być też wsparciem dla chorych na jaskrę, parkinsona, alzheimera, anoreksję, AIDS i zespół Tourette’a, Niestety dla wielu pacjentów przeszkodą może okazać się wysoka cena suszu. Obecnie będzie to ok. 65 zł za gram. Wprowadzenie narodowych upraw konopi zapewne przyczyniłoby się do obniżenia ceny suszu i tym samym zwiększenia dostępności leku dla pacjentów.

Jak udowodnić prawo do posiadania?

Nie ma jasności, co do tego, jak pacjent posiadający marihuanę kupioną w aptece miałby udowodnić prawo do jej posiadania w razie kontroli policji. Pomocne może się okazać zaświadczenie od lekarza i paragon z apteki. Możliwe, że wkrótce powstaną oficjalne procedury w tym zakresie.

Napisane przez Mestosław

Aktywista racjonalnej polityki narkotykowej. Twórca edukacyjnego kanału “Wiem co ćpiem” oraz “Mestosław” na YouTube. Członek Polskiej Sieci Polityki Narkotykowej oraz Społecznej Inicjatywy Narkopolityki. Współzałożyciel oraz członek zarządu Polskiego Towarzystwa Psychodelicznego. Współpracownik Wolnych Konopi. Ekspert społeczny Parlamentarnego Zespołu ds. Legalizacji Marihuany. Absolwent Europeistyki oraz Studium Pedagogicznego na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie obronił pracę magisterską dotycząca polityk narkotykowych w Unii Europejskiej.

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj odpowiedź

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Ładowanie…

  Ładowanie…

  0

  Najlepsze waporyzatory do 500 zł

  O dziewczynie, która nie ćpała