w

W Oakland w Kalifornii zdekryminalizowano grzyby psylocybinowe, ayahuaskę i pejotl!

Oakland we wtorek 4 czerwca 2019 r. stało się drugim amerykańskim miastem, które zdekryminalizowało grzyby psylocybinowe. Miesiąc temu w referendum mieszkańcy Denver w Kolorado również opowiedzieli się za dekryminalizacją grzybków. Czy czeka nas fala dekryminalizacji w USA? Jak to przełoży się na postrzeganie psychodelików na świecie?

Jest to ważna wiadomość, bo Oakland jest dużym amerykańskim miastem z niespełna 400 tys. mieszkańców należącym do strefy metropolitarnej San Francisco, która łącznie ma ponad 4 700 tys. mieszkańców. Populacja Kalifornii jest niewiele większa od Polski więc łatwo sobie wyobrazić skalę tej decyzji, gdyż zbliżoną liczbę mieszkańców do Oakland ma np. Gdańsk czy Szczecin. Gdybyśmy chcieli osiągnąć w Polsce populacje strefy metropolitarnej San Francisco musielibyśmy połączyć Warszawę z aglomeracją śląską. Robi wrażenie prawda?

W Denver w Kolorado (600 tys. mieszkańców) to obywatele w referendum opowiedzieli się za dekryminalizacją grzybków dla osób w wieku 21 lat i starszych. Oakland przeszło inną drogę, gdyż to Rada Miasta jednogłośnie zagłosowała za dekryminalizacją posiadania grzybów psylocybinowych i innych psychodelicznych roślin i grzybów. 

https://www.instagram.com/p/ByUXwiNBZsu/?utm_source=ig_web_button_share_sheet

W tej decyzji pomogły świadectwa osób, które zeznały, że psychodeliki pomogły im przezwyciężyć depresję, uzależnienie od narkotyków czy zespół stresu pourazowego. Grzyby psylocybinowe, ayahuaska czy pejotl były opisywane jako tradycyjne leki pochodzenia naturalnego. 

Psychodeliki pozostaną nielegalne na mocy prawa federalnego i stanowego, jednakże decyzja Rady Miasta Oakland oznacza, że uprawa, posiadanie, używanie czy dystrybucja enteogenów będzie jednym z najniższych priorytetów dla policji. To oznacza, że w praktyce osoby te w przypadku kontroli policyjnej będę puszczane wolno i nie będą wobec nich podejmowane żadne działania.

https://www.instagram.com/p/ByULMQ8hU2f/?utm_source=ig_web_button_share_sheet

Zostało również podkreślone, że te substancje nie są dla wszystkich i żeby osoby cierpiące na zespół stresu pourazowego czy poważną depresję szukały profesjonalnej pomocy przed ich zażyciem, oraz żeby zachowywać wszelkie zasady bezpieczeństwa oraz mieć zaufane osoby, które będą obecne podczas doświadczenia z psychodelikami.

Żródło: USA TodayCBS San Francisco BayArea

Napisane przez Mestosław

Aktywista racjonalnej polityki narkotykowej. Twórca edukacyjnego kanału “Wiem co ćpiem” oraz “Mestosław” na YouTube. Członek Polskiej Sieci Polityki Narkotykowej oraz Społecznej Inicjatywy Narkopolityki. Współzałożyciel oraz członek zarządu Polskiego Towarzystwa Psychodelicznego. Współpracownik Wolnych Konopi. Ekspert społeczny Parlamentarnego Zespołu ds. Legalizacji Marihuany. Absolwent Europeistyki oraz Studium Pedagogicznego na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie obronił pracę magisterską dotycząca polityk narkotykowych w Unii Europejskiej.

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ładowanie…

Ładowanie…

0

O dziewczynie, która nie ćpała

Inwazja psychodelicznej ropuchy