w

W Sejmie o projekcie ustawy legalizacji marihuany. Jakie wnioski z posiedzenia Zespołu?

9 marca 2020 r. odbyło się kolejne posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Legalizacji Marihuany, które tym razem nie było transmitowane w internecie więc pomyślałem, że z pierwszej ręki przekażę Wam jak ono wyglądało i jakie były ustalenia.

W tytule jest, że rozmawialiśmy w Sejmie o projekcie Wolnych Konopi… jest to trochę skrót myślowy, bo ze względu na ryzyko rozpowszechniania się koronawirusa wprowadzono w piątek zarządzenie, które zakazuje odbywania w Sejmie konferencji i spotkań. Z tego powodu nasze poniedziałkowe spotkanie odbyło się w restauracji niedaleko Sejmu. 

Kto brał udział w posiedzeniu?

Niestety z tego powodu nie macie dostępu do transmisji. Postaram się więc przybliżyć jak ono wyglądało. W spotkaniu udział wzięły dwie posłanki Beata Maciejewska z Lewicy oraz Urszula Zielińska z Zielonych i Koalicji Obywatelskiej oraz poseł Dobromir Sośnierz z Konfederacji. Brak transmisji możliwe, że nawet pomógł w podjęciu ustaleń i planu działania. 

Oprócz tego było 13 osób ze strony społecznej m.in. Maciek Kowalski i Andrzej Dołecki z Wolnych Konopi, Stelios Alewras, Małgorzata Łaszkiewicz – nowa prezeska SINu oraz część osób, których nie znam – zakładam, że od posła Sośnierza. Było nas znacznie mniej niż na poprzednim posiedzeniu, co też miało swoje zalety bo znacznie łatwiej było rozmawiać i ustalać konkrety. 

https://www.instagram.com/p/B9gxsN3Hp5D/?utm_source=ig_web_button_share_sheet

Czego dotyczyło posiedzenie?

Spotkanie głównie dotyczyło obywatelskiego projektu ustawy Wolnych Konopi, który znosi kary za posiadanie do 30 gramów marihuany oraz do 4 roślin konopi indyjskich. Zbiórka pod projektem rusza już pod koniec maja. Od tego czasu będziemy mieć trzy miesiące na zebranie ponad 100 tys podpisów. Oczywiście im więcej tym lepiej! Fajnie będzie jeśli w tym pomożecie. Piszcie na na maila inicjatywa@wolnekonopie.pl

Parlamentarzyści pozytywnie wypowiedzieli się o obywatelskim projekcie ustawy. Wśród wszystkich obecnych osób były pewne różnice, co do szczegółów. Był np pomysł złożenia bardzo postępowego projektu poselskiego, który nie zyskał uznania większości. Omawialiśmy różne wizje, jak to powinno być przeprowadzane, na czym się skupiać, co akcentować. Dość naturalna sprawa. Wszystko przebiegało w bardzo dobrej merytorycznej atmosferze. 

Siła aktywistów

Projekt Wolnych Konopi jest projektem obywatelskim więc to od nas tylko i wyłącznie zależy jego sukces. Już teraz jest ok. 350 miejsc stacjonarnych oraz 3 000 wolontariuszy i aktywistów. Jest to olbrzymia energia i uważam, że im więcej uda się zebrać przez te 3 miesiące tym będzie o tym głośniej w mediach i tym więcej posłów uzna, że warto projekt poprzeć albo przynajmniej wstrzymać się od głosu. Jak myślicie ile uda się zebrać podpisów? Czy będzie to 100 tys., 420 tys. czy może więcej? 

Budowanie poparcia w Sejmie

Politycy, którzy są w Zespole zadeklarowali się, że mogą pomóc budując w swoich klubach i kołach poselskich poparcie dla tej inicjatywy. Nie ma co ukrywać, że po złożeniu projektu w sejmie po wakacjach to posłowie będą decydowali czy skierują go do dalszych prac. Dlatego budowanie poparcia w Sejmie już teraz jest szczególnie istotne. Posłowie, którzy są członkami Zespołu ds. legalizacji marihuany będą więc takimi jakby emisariuszami tego projektu w swoich klubach i kołach, ale także w całym Sejmie.

Kto obecnie popiera?

Gdyby taki projekt trafił pod głosowanie dziś nie moglibyśmy liczyć na poparcie większości. Nawet wśród opozycji. Posłowie czują, że jest to istotna dla wielu kwestia. Liczba podpisów może im uświadomić, że jest inaczej. 

Jak wygląda poparcie na ten moment? Jeśli chodzi o klub lewicy to tutaj praktycznie pewne jest poparcie wszystkich parlamentarzystów, w klubie konfederacji na ten moment jest pół na pół. W koalicji obywatelskiej sytuacja nie jest jasna i przed posłami sporo pracy, aby wszystkim przedstawić argumenty i przekonać do głosowania za projektem po wakacjach. Będziemy również szukać poparcia w klubie Koalicji Polskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości. 

Kompleksowa strategia

Teraz będzie trochę takiej pracy organicznej. Każdy wie co ma robić i jaki jest plan działań. Jeśli wszystkie plany, które omawialiśmy na spotkaniu by się sprawdziły to w tej kadencji zaprzestano by karać za posiadanie do 30 gramów i uprawę do 4 krzaków, zostałyby stworzone polskie uprawy konopi medycznych oraz zostałby uregulowany rynek marihuany rekreacyjnej, podobnie jak alkoholu i tytoniu. Oczywiście jak to wyjdzie w praktyce to się okaże. Teraz najważniejszy jest sukces obywatelskiego projektu i to, że jest szansa na zbudowanie poparcia dla niego w Sejmie!

Kiedy kolejne działania w Sejmie?

Najpewniej kolejne posiedzenie, które będzie rozszerzone o przedstawicieli kluczowych instytucji rządowych takich jak Krajowe Biuro ds Przeciwdziałania Narkomanii i Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji odbędzie się na wstępnie na przełomie maja i czerwca. 

Po rozpoczęciu zbiórki, najpewniej w połowie czerwca, planujemy spotykać się z poszczególnymi klubami i kołami osobno i prezentować im założenia obywatelskiego projektu i przekonywać do głosowania “za”. Wierzymy, że się uda, bo jest to bardzo racjonalny projekt, który jak powiedział Maciek Kowalski, rozwiązuje obecnie 95% niepotrzebnych konfliktów z prawem odnośnie posiadania i uprawy. 

https://www.instagram.com/p/B8q6SeQnDrE/?utm_source=ig_web_button_share_sheet

Co możesz zrobić?

Od Was także wiele zależy! Najważniejsze to zaangażowanie się w zbieranie podpisów. Naprawdę mocno wierzę, że jesteśmy zebrać ich bardzo dużo. Jeśli posłowie zobaczą, jak wiele osób popiera to też zmieni się ich myślenie w tym zakresie. Zobaczą realną siłę polityczną. 

Wiem też, że część z Was jest zaangażowana politycznie. Możecie np. rzeczowymi argumentami przekonywać posłów z Waszego regionu do poparcia inicjatywy. Byle żeby to były jakieś racjonalne wiadomości podkreślające bezsens karania czy skuteczność dekryminalizacji w innych państwach. Oczywiście na to też będzie czas jeszcze bliżej terminu głosowania w sejmie ale warto niektórym politykom już teraz zrobić pewną incepcję. Szczególnie jeśli interesujecie się polityką i wiecie do kogo z jakimi argumentami uderzyć.

Sondaże badające poparcie dla legalizacji

Jak wiecie zbieraliśmy ostatnio z inicjatywy Przemka Zawadzkiego pieniądze na sondaż dotyczący legalizacji. Od początku mega wspierałem tą inicjatywę i uważam, że to bardzo ważne, aby monitorować ile polek i polaków popiera nasze postulaty.

Udało nam się osiągnąć cel i tutaj też spora Wasza zasługa, bo z Waszych 206 wpłat uzbieraliśmy 3613 zł czyli 42% zebranej kwoty. Wraz z Maćkiem Kowalskim, Kubą Gajewskim i Piotrkiem z Poznaj Psychodeliki ustaliliśmy pytania i właśnie zlecamy wykonanie sondaży. To wszystko trochę trwa więc spodziewajcie się wyników najpewniej na początku maja. 

Jak myślicie jakie jest obecnie poparcie w Polsce dla nie karania więzieniem za posiadanie niewielkich ilości na własny użytek? Ile ludzi uważa, że marihuana powinna być legalna podobnie jak alkohol i tytoń? Piszcie swoje typy! 

https://www.instagram.com/p/B9NA8-gnymc/?utm_source=ig_web_button_share_sheet

Nadchodzą zmiany!

Jak widzicie dużo się będzie obecnie działo i czeka nas wszystkich naprawdę gorący okres od którego bardzo dużo zależy! Każdy i każda z Was może zrobić coś dla sprawy. Chociażby udostępniając ten artykuł, zapisując się jako wolontariusz, przekonując swoich najbliższych, zbierając podpisy, pytając o poparcie posła ze swojego regionu. 

Opcji jest multum! Najważniejsze w tym wszystkim żeby działać z pozytywną energią i być uzbrojonym w racjonalne, merytoryczne argumenty. Wierzę, że się uda! Dziękuję również bardzo serdecznie moim patronom i patronkom, którzy szczególnie wierzą w to co robię i dzięki, którym jestem w stanie działać dalej.

Napisane przez Mestosław

Aktywista racjonalnej polityki narkotykowej. Twórca edukacyjnego kanału “Wiem co ćpiem” oraz “Mestosław” na YouTube. Członek Polskiej Sieci Polityki Narkotykowej oraz Społecznej Inicjatywy Narkopolityki. Współzałożyciel oraz członek zarządu Polskiego Towarzystwa Psychodelicznego. Współpracownik Wolnych Konopi. Ekspert społeczny Parlamentarnego Zespołu ds. Legalizacji Marihuany. Absolwent Europeistyki oraz Studium Pedagogicznego na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie obronił pracę magisterską dotycząca polityk narkotykowych w Unii Europejskiej.

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ładowanie…

Ładowanie…

0

Jazda samochodem po marihuanie. Co jeśli zostanie ujawnione THC we krwi kierowcy?

Koronawirus a narkotyki – 15 zasad bezpieczeństwa podczas pandemii