w

SUPERSUPER

Analiza sprawy Maty. Jaka grozi mu kara za grama? Jakie są najbardziej prawdopodobne scenariusze?

Mata został zatrzymany przez policję za posiadanie nieco ponad 1 grama zioła. Noc spędził w policyjnej izbie. Za posiadanie grozi mu do trzech lat więzienia. Jak może się to dalej potoczyć?


W skrócie sytuacja była jakich wiele w Polsce. W czwartek chwilę przed północą na warszawskim Mokotowie do dwóch mężczyzn podjeżdża policja. Kiedy zobaczyli radiowóz, mieli najpierw zachowywać się nerwowo, a później oddalać się szybkim krokiem lub wg niektórych mediów “próbować ucieczki”. Dalej było legitymowanie, a następnie policja odkrywa, że jeden z nich posiadał 1 g, a drugi 0,5 g. Zabrali ich na komisariat na wielogodzinne przesłuchanie, bo przecież to groźni przestępcy na których warto poświęcać czas zamiast zajmować się włamaniami czy morderstwami. Wiadomo społeczeństwo podziękuję, bo od razu czuje się bezpieczniej. 

30-40 tys. takich spraw rocznie

Takich spraw jest multum. Praktycznie codziennie dostaję od Was wiadomości o tym co spotkało was lub waszych bliskich. Nie dziwię się, bo każdego roku policja zatrzymuje ponad 30 tys. osób z podejrzeniem posiadania. Bywa nawet, że w niektórych latach ta liczba zbliża się do 40 tys. Jest to olbrzymie grono ludzi biorąc pod uwagę, że w każdym przypadku ma to ogromny wpływ na życie człowieka plus generuje straszne koszty oraz pochłania multum czasu policji, prokuratury i sądów. Jest to szczególnie absurdalne kiedy wejdziemy głębiej w dane i okazuje się, że 9 na 10 spraw dotyczy posiadania nieznacznych ilości na własny użytek. 

Dokładnie tak samo jest w tym przypadku. Ta sprawa jest jednak wyjątkowa, bo dotyczy jednej z najbardziej znanych osób w Polsce i mówią o niej wszystkie media. Dla dalszego losu Maty ma to olbrzymie znaczenie, ale paradoksalnie działa na plus i na minus. Co wyjaśnię Wam za chwilę. 

Jakie są obowiązujące przepisy?

Spójrzmy wpierw w obowiązujące od ponad 20 lat przepisy. Mówią one, że jeśli ktoś wbrew przepisom ustawy posiada nielegalne substancje to podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. W przypadku znacznej ilości grozi do 10 lat. Są to bardzo ostre przepisy ale w 2011 roku weszła w życie nowelizacja, która w artykule 62a UPN mówi, że jeśli osoba zatrzymana posiada substancje w ilości nieznacznej i przeznaczone na własny użytek to sprawa może zostać umorzona jeszcze przed wszczęciem śledztwa. 

Art. 62a UPN daje możliwość umorzenia

Jest to bardzo dobry i potrzebny przepis ale niestety nie jest odpowiednio często stosowany. W pierwszych latach takich sytuacji było jedynie 3-5 tys. rocznie. W ostatnich latach takich umorzeń było ok. 9 tys. rocznie. Cieszy więc, że od wprowadzenia przepisów trend jest wzrostowy ale nadal jest to tylko ułamek wszystkich spraw, które mogłyby być od ręki umorzone.

Posiadanie na własny użytek

Jak w tym kontekście wygląda sprawa Maty? Ze wszystkich dostępnych informacji wynika jasno, że jest to klasyczna sytuacja w której ktoś posiadał na własny użytek. W dobrze działającym państwie powinno to się zakończyć błyskawicznie. Biorąc jednak pod uwagę oficjalne statystyki oraz multum wiadomości, które dostaję, gdzie ktoś dostał wyrok za posiadanie nawet mniejszych ilości niż Mata sprawa nie jest już taka prosta. 

Na pewno na plus działa to, że Mata ma pieniądze i dostęp do najlepszych prawników. Dzwoni papuga, musi się udać, nie? Jest to bardzo często ważne, bo dużo niekorzystnych wyroków wynika właśnie z tego, że ktoś nie wiedział jak powinien się bronić. W klasycznej sytuacji ktoś kto ma pieniądze i dobrego prawnika powinien się bez problemu wybronić. 

Problemy Maty z władzą i TVP

Tutaj dochodzi jednak to, że Mata jest powszechnie znany. Przerabialiśmy już takie sprawy z Korą i jej psem. Teraz jest trochę inaczej, bo Mata, a może w szczególności jego tata są od dawna na celowniku naszej władzy i telewizji rządowej. Dla nich może to być sprawa pokazowa i mogą wywierać olbrzymią presję na prokuraturę i sądy, aby ta sprawa Maty zakończyła się wyrokiem skazującym. 

To jak mocno temat grzeje TVP Info, jak używa mocno negatywnie nacechowanych słów oraz, że drąży na szkodę Maty wysyłają zapytania do McDonald’s jak się odniosą do tego, że twarz ich kampanii posiadała takie złe rzeczy… Cieszy mnie lakoniczne oświadczenie McDonald’s w tej sprawie i tym samym trochę olanie tego tematu. Nie oszukujmy się. Jestem pewien że w Maku wszyscy dobrze znają teksty utworów Maty i jego klipy. Na pewno brali to pod uwagę decydując się na współpracę i najwyraźniej nie było to dla nich problemem. 

Czy to akcja promocyjna Skutego Bobo?

Gdy jesteśmy przy promocji to warto zaznaczyć to co pisali niektórzy w komentarzach pod moimi postami na FB czy IG, że może być to akcja promująca nową płytę Skutego Bobo. Szczerze wydaje mi się, że to jest zbieg okoliczności. Żeby to wiedzieć musiałbym szczerze pogadać z Matą. Nawet jeśli tak by było to chapeau bas.

Skazanie Maty to absurd!

Każdy racjonalnie myślący człowiek wie, że skazanie Maty to byłby absurd i niesprawiedliwość. Moim zdaniem ilość jest zbyt mała żeby Mata dostał wyrok skazujący na bezwzględną karę więzienia. Skazanie go na trzy lata i wrzucenie do więzienia biorąc pod uwagę jak bardzo jest wpływową osobą moim zdaniem doprowadziłoby do publicznych protestów w jego obronie. Nawet najsłabiej myślący politycy raczej powinni to przewidzieć.

Prawdopodobne scenariusze

Bardzo prawdopodobne jest jednak to, że w skutek nacisków politycznych prokurator postawi akt oskarżenia i skieruje sprawę do sądu. Tam Mata może zostać skazany na karę pozbawienia wolności w zawieszeniu, na karę grzywny albo na prace społeczne. Jest to trudny do wyobrażenie scenariusz ale możliwy biorąc pod uwagę jak ważna dla celów politycznych może być to sprawa dla władzy oraz, że takie wyroki otrzymuje dziesiątki tysięcy osób każdego roku. Oczywiście jest to absurd, ale taka jest obecnie rzeczywistość. 

Takie sprawy powinny być umarzane!

Wierzę, że w tym przypadku jedyne racjonalne rozwiązanie to umorzenie jeśli nie przez prokuraturę to przez sąd i mocno trzymam kciuki, aby tak zakończyła się cała sprawa. Jasno też trzeba powiedzieć, że niezależnie czy to jest Mata czy zwykły Michał, nikt w Polsce nie powinien być karany za posiadanie niewielkiej ilości zioła na własny użytek. Nikt nie powinien iść do więzienia, mieć zawiasów, ani żadnego wyroku, który przecież bardzo negatywnie wpływa na życie i możliwości zdobycia pracy czy swobodnego podróżowania do innych państw. 

Obecne prawo to skandal!

To jest skandal co się dzieje w tym kraju, szczególnie kiedy wiemy, że Kanadyjczycy, Amerykanie mogą od lat kupować to normalnie w sklepach, a Niemcy czy Maltańczycy wprowadzają legal u siebie. Nie wspomnę już o znacznej ilości państw, gdzie co prawda nie ma legalnej sprzedaży ale można posiadać bez żadnej kary. 

https://plejada.pl/newsy/mata-zatrzymany-za-narkotyki-kuba-wojewodzki-komentuje-afere/z0egk0h

Czas na przyjęcie ustaw znoszących kary!

Dlatego tak istotne jest przyjęcie w Polsce ustawy znoszącej kary za posiadanie małych ilości nad którą pracowałem wspólnie z posłami z Parlamentarnego Zespołu ds. Legalizacji Marihuany. Gdyby te przepisy weszły w życie każdy dorosły w Polsce mógłby bez żadnej kary posiadać do 5 gramów, a gdyby posiadał między 5 a 10 gramów groziłby jedynie mandat. Co więcej mógłby uprawiać do 4 krzaków u siebie w domu. 

Gdyby udało się wprowadzić te przepisy w życie to po takiej akcji jaką miał Mata policjanci puściliby go wolno i co najwyżej zrobiliby sobie pamiątkową foteczkę na koniec. Obecny skład w Sejmie daje bardzo małą nadzieję na wprowadzenie odpowiednich zmian. Ja jednak zawsze mocno wierzę, że wszystko jest możliwe i jeśli będziemy mocno działać to jesteśmy w stanie zmienić nawet najgorszą rzeczywistość.

Wpływ sprawy Maty na Polskę

Jestem też przekonany, że to co się wydarzyło z Matą będzie miało olbrzymi wpływ na przyspieszenie tych procesów, bo wiele osób jest tym zbulwersowanych i liczę, że jak najwięcej muzyków, twórców czy ogólnie osób znanych nie będzie się bało i zajmie stanowisko w tej sprawie. Mam nadzieję też, że będą odważni dziennikarze, którzy przygotują materiały pokazujące absurd karania za posiadanie. 

To co spotkało naszego Skutego Bobo może wywołać ogólnopolską dyskusję, której ten kraj bardzo potrzebuje. Ta dyskusja może zmienić rzeczywistość, bardziej niż wszystkie utwory Maty w których i tak starał się mocno edukować na temat bezsensowności tego prawa. 

Napisane przez Mestosław

Aktywista racjonalnej polityki narkotykowej. Twórca edukacyjnego kanału “Wiem co ćpiem” oraz “Mestosław” na YouTube. Członek Polskiej Sieci Polityki Narkotykowej oraz Społecznej Inicjatywy Narkopolityki. Współzałożyciel oraz członek zarządu Polskiego Towarzystwa Psychodelicznego. Współpracownik Wolnych Konopi. Ekspert społeczny Parlamentarnego Zespołu ds. Legalizacji Marihuany. Absolwent Europeistyki oraz Studium Pedagogicznego na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie obronił pracę magisterską dotycząca polityk narkotykowych w Unii Europejskiej.

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ładowanie…

Ładowanie…

0

Protest dilerów i gangsterów pod Sejmem przeciw legalizacji marihuany!

Spółka konopna 3H przyspiesza realizację celów emisyjnych, zapisy na akcje trwają do 15 lutego